PRACA ORYGINALNA
PREFERENCJE UKRAIŃSKICH GOSPODARSTW ROLNYCH W ZAKRESIE RAPORTOWANIA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU W CELU FINANSOWANIA EKOLOGICZNEGO PROGRAMU OŻYWIENIA GOSPODARCZEGO
 
Więcej
Ukryj
1
Leibniz Institute of Agricultural Development in Transition Economies
 
2
Swedish University of Agricultural Sciences
 
 
Data nadesłania: 31-08-2024
 
 
Data ostatniej recenzji: 27-09-2024
 
 
Data akceptacji: 09-01-2025
 
 
Data publikacji: 31-03-2025
 
 
Autor do korespondencji
Volodymyr Metelytsia   

Leibniz Institute of Agricultural Development in Transition Economies (IAMO) (Germany)
 
 
Zagadnienia Ekonomiki Rolnej / Problems of Agricultural Economics 2025;382(1):1-28
 
SŁOWA KLUCZOWE
KODY KLASYFIKACJI JEL
JEL Q01
Q56
M14
G32
 
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel:
Finansowanie zrównoważonego rozwoju jest obiecującym instrumentem odbudowy ukraińskiego rolnictwa w czasie wojny i po jej zakończeniu, szczególnie w świetle ściślejszej integracji Ukrainy z UE. Niniejsze badanie jest pierwszym tego rodzaju, które ocenia możliwości stworzenia instytucjonalnych podstaw dla rynków finansowania zrównoważonego rozwoju w Ukrainie. Ponadto, w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, badanie to dostarcza pionierskich dowodów na kwestie, które należy rozważyć w ramach politycznych, aby pochylić się nad problemem słabo rozwiniętego raportowania zrównoważonego rozwoju w rolnictwie pierwotnym. Materiał i metody: Na podstawie ankiety opracowano model wyboru dyskretnego w celu określenia preferencji ukraińskich przedsiębiorstw rolnych w zakresie zaangażowania w raportowanie zrównoważonego rozwoju i związane z tym możliwości zielonego finansowania. Przeprowadzono pilotażowy eksperyment wyboru z udziałem 65 przedsiębiorstw rolnych różnej wielkości z ukraińskiego sektora upraw, koncentrując się na ich gotowości do akceptacji (WTA) cech sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Wyniki: Wyniki badania ujawniły pewne tendencje w zakresie istotności czynników wpływających na decyzję o sporządzeniu raportu ESG: 1) audyt zewnętrzny, 2) pewność osiągnięcia zadowalających wyników, 3) dodatkowy dochód, 4) rodzaj informacji do zaraportowania oraz 5) przygotowanie raportu. Wnioski: W kontekście integracji europejskiej Ukrainy, jej państwowa polityka rolna powinna koncentrować się na wspieraniu programów edukacyjnych w celu szkolenia doradców finansowych w zakresie zrównoważonego rozwoju i zielonych finansów. Podnoszenie świadomości na ten temat pomoże ukraińskim przedsiębiorstwom rolnym w przyjęciu zrównoważonych praktyk rolniczych. Słowa kluczowe: model wyboru, raportowanie zrównoważonego rozwoju, zielone finansowanie, ożywienie gospodarcze, Ukraina.

Materiał i metody:
Na podstawie ankiety opracowano model wyboru dyskretnego w celu określenia preferencji ukraińskich przedsiębiorstw rolnych w zakresie zaangażowania w raportowanie zrównoważonego rozwoju i związane z tym możliwości zielonego finansowania. Przeprowadzono pilotażowy eksperyment wyboru z udziałem 65 przedsiębiorstw rolnych różnej wielkości z ukraińskiego sektora upraw, koncentrując się na ich gotowości do akceptacji (WTA) cech sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Wyniki:
Wyniki badania ujawniły pewne tendencje w zakresie istotności czynników wpływających na decyzję o sporządzeniu raportu ESG: 1) audyt zewnętrzny, 2) pewność osiągnięcia zadowalających wyników, 3) dodatkowy dochód, 4) rodzaj informacji do zaraportowania oraz 5) przygotowanie raportu.

Wnioski:
W kontekście integracji europejskiej Ukrainy, jej państwowa polityka rolna powinna koncentrować się na wspieraniu programów edukacyjnych w celu szkolenia doradców finansowych w zakresie zrównoważonego rozwoju i zielonych finansów. Podnoszenie świadomości na ten temat pomoże ukraińskim przedsiębiorstwom rolnym w przyjęciu zrównoważonych praktyk rolniczych.
Journals System - logo
Scroll to top