PRACA ORYGINALNA
POLSKIE GOSPODARSTWA ROLNE W LATACH 1933 I W 2010 NA TLE EUROPEJSKICH, W ŚWIETLE DANYCH RACHUNKOWOŚCI ROLNEJ I FADN
Więcej
Ukryj
Data akceptacji: 08-12-2014
Data publikacji: 08-12-2014
Zagadnienia Ekonomiki Rolnej / Problems of Agricultural Economics 2014;341(4):144-170
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Obserwacja jednego roku funkcjonowania gospodarstw rolnych nie upoważnia do stwierdzeń uogólniających, dlatego sformułowanie wniosków wymaga wieloletniej analizy efektów ekonomicznych działalności tych gospodarstw.
Z niniejszego opracowania wynika, że na tle gospodarstw z 9. państw Wspólnoty prowadzących rachunkowość rolną w 2010 r., polskie gospodarstwa wypadają średnio. Szukając podobieństw między gospodarstwami polskimi i gospodarstwami z innych państw najbliżej nam do gospodarstw austriackich. Co ciekawe, takie wrażenie można również odnieść analizując przedwojenne wyniki gospodarstw polskich i austriackich.
Polskie gospodarstwa prowadzące rachunkowość rolną w 2010 r. w systemie FADN uzyskały dodatni wynik finansowy również bez unijnego wsparcia. Równocześnie z powyższych danych nie wynika, że dotacje wpłynęły na powiększenie majątku tych gospodarstw w 2010 r. nadto gospodarstwa te nie odnotowały wysokich osiągnięć produkcyjnych.
Dane rachunkowe za 2010 r. w odniesieniu do polskich gospodarstw potwierdzają znane fakty, że gospodarstwa polskie mają duże, niewykorzystane zasoby pracy. Wieś polska obecnie nie ma alternatywy do zagospodarowania nadmiaru „rąk do pracy”.