PRACA ORYGINALNA
EFEKTY DYSTRYBUCYJNE I DOCHODOWE PŁATNOŚCI BEZPOŚREDNICH W RAMACH NOWEJ WPR – PRZYPADEK NIEMIEC
Więcej
Ukryj
1
Thünen Institute of Farm Economis Braunschweig
Data akceptacji: 22-09-2014
Data publikacji: 22-09-2014
Zagadnienia Ekonomiki Rolnej / Problems of Agricultural Economics 2014;340(3):84-94
SŁOWA KLUCZOWE
STRESZCZENIE
Z końcem 2013 roku kształt Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. został ostatecznie przyjęty. W ramach nowej WPR utrzymano wielkości budżetowych transferów środków publicznych na korzyść rolników, jednak nowa polityka rolna nie została wyraźnie ukierunkowana na bardziej efektywne wykorzystanie funduszy publicznych i realizację przyszłych celów społecznych oraz nieuwzględniania w dostatecznym stopniu zmieniających się warunków na rynkach rolnych, obciążenia administracyjne wzrosną. Opisano propozycje i ostateczne decyzje w odniesieniu do płatności bezpośrednich oraz zanalizowano efekty dystrybucyjne i dochodowe, w oparciu o modele utworzone na podstawie danych FADN. Głównym elementem nowej WPR jest transformacja historycznych poziomów uprawnień w kierunku poziomów zregionalizowanych.
Instrument ten wdrażany jest w Niemczech w ramach przeglądu śródokresowego i oceny funkcjonowania reformy WPR (Health Check).
Wreszcie, nowa WPR będzie mieć raczej umiarkowanie negatywny wpływ na dochody. Kwestią nierozstrzygniętą są skutki WPR na ceny dzierżawy
gruntów. Istnieją przesłanki wskazujące na istotny wzrost cen dzierżawy gruntów pod wpływem oddzielenia płatności od produkcji, w szczególności transparencji przy wprowadzeniu uprawnień regionalnych.