PRACA ORYGINALNA
UZALEŻNIENIE ROLNICTWA OD PRODUKTÓW PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO WYTWARZANYCH Z ROPY NAFTOWEJ I GAZU ZIEMNEGO
 
Więcej
Ukryj
1
University of Siedlce
 
 
Data nadesłania: 05-03-2024
 
 
Data ostatniej recenzji: 30-05-2024
 
 
Data akceptacji: 04-10-2024
 
 
Data publikacji: 31-03-2025
 
 
Autor do korespondencji
Stanisław Szarek   

Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości Uniwersytet w Siedlcach
 
 
Zagadnienia Ekonomiki Rolnej / Problems of Agricultural Economics 2025;382(1):85-107
 
SŁOWA KLUCZOWE
KODY KLASYFIKACJI JEL
Q 10 Q 35
 
DZIEDZINY
STRESZCZENIE
Cel:
Celem pracy jest pokazanie, w jakim stopniu rolnictwo jest uzależnione od produktów przetwórstwa chemicznego. Postawiono hipotezę, że odcięcie rolnictwa od produktów wytwarzanych przez przemysł chemiczny może doprowadzić do załamania produkcji żywności.

Materiał i metody:
Artykuł jest rozwinięciem problematyki zaprezentowanej w publikacji pt. „Dependence on Chemical Industry Products Made From Oil and Gas – On the Way to the Annihilation of Humanity” (Szarek, 2023). Materiał był inspiracją do przedstawienia znaczenia produktów przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego (OGPP) w rolnictwie.

Wyniki:
Analiza materiału zawartego w tym artykule pozwala na stwierdzenie, że rolnictwo masowo wykorzystuje produkty OGPP. Odcięcie od tych produktów może doprowadzić do spadku plonowania roślin uprawnych, związanego z: brakiem nawożenia azotowego, brakiem ochrony chemicznej, utrudnionymi możliwościami aplikacji nawozów i pestycydów, brakiem materiałów do instalacji nawadniających i deszczujących. W świetle analizy znaczenia produktów przetwórstwa chemicznego stwierdzono, że najważniejsze dla rolnictwa są pestycydy, a kolejne miejsce zajmują nawozy azotowe. Bardzo ważne dla nowoczesnego, wysokowydajnego rolnictwa są opony do maszyn i urządzeń rolniczych. W przypadku produkcji zwierzęcej największe znaczenie przypisano detergentom.

Wnioski:
Analizując materiał zawarty w tym artykule oraz znając skalę uzależnienia rolnictwa od produktów OGPP, można wskazać następujące kierunki rozwoju rolnictwa, które będą przeciwdziałać uzależnieniu od produktów chemicznych: 1) rozwój rolnictwa precyzyjnego, skoncentrowanego na odpowiednim nawożeniu i ochronie roślin, 2) rozwój rolnictwa precyzyjnego, bazującego na wykorzystaniu środków produkcji pochodzących z innych źródeł niż ropa naftowa i gaz ziemny, 3) intensyfikacja rozwoju rolnictwa ekologicznego i wzrostu plonowania w tych gospodarstwach, gdzie podstawą będą środki produkcji pochodzące z innych źródeł niż ropa naftowa i gaz ziemny.
Journals System - logo
Scroll to top